BELEDİYE İŞÇİLERİ HUZURSUZ!

Haftalardır Çorlu Belediyesi’nde devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde belirsizlik devam ediyor. 600 işçinin zam alamamaktan yana huzursuzluğu devam ederken sendika ile belediye yönetiminin görüşmelerinin tıkanması nedeniyle Bakanlıktan arabulucu istendi.
05 08 2020
2947 kez okundu

Çorlu Belediyesi ve Belediye İş Sendikası arasında Toplu Sözleşme için görüşmeler haftalardır sonuçlanmadı. Yaklaşık 600 Çorlu Belediyesi işçisinin haftalardır sonuçlanmayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri nedeniyle huzursuzlukları sürüyor.
İŞÇİLER RAHATSIZ
2019 yılında Mayıs ayında imzalanan toplu iş sözleşmesinin üzerinden haftalar geçmesine rağmen hala bir sonuç çıkmaması nedeniyle belediye işçileri yaşanan belirsizlikten rahatsız. Çorlu Belediyesi ile Sendika arasındaki belirsizlik devam ederken işçiler, yaşanan süreçten rahatsız olduklarını her fırsatta dile getiriyorlar.
ANLAŞMA SAĞLANAMADI, BAKANLIKTAN ARABULUCU GELECEK
Belediye ve Sendika arasında Mayıs ayında başlayan görüşmeler artık tıkanma noktasına geldi. Karşılıklı görüşmelerin bir işe yaramaması nedeniyle Belediye yönetimi ve sendika temsilcileri arasındaki anlaşmazlık nedeniyle Bakanlıktan arabulucu istendiği öğrenildi. Bir sonuç alınamaması hem belediye yönetimine hem de sendikaya yönelik tepkileri arttırıyor.
ERGENE BELEDİYESİNİ ÖRNEK ALSIN
Çorlu Belediyesi’nde hala zam alamayan işçiler, Belediye yönetimine tepkilerini dile getirirken Ergene Belediyesi’ndeki işçilerin hakkını almasını örnek gösteriyorlar. Ergene Belediyesi’nde imzalanan toplu iş sözleşmesinin Çorlu Belediyesi’ne örnek olması gerektiğini savunan işçiler; “Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel işçilerin hakkını teslim etti. Hem de 1 hafta içerisinde. Çorlu Belediyesi haftalardır, neredeyse 2 aydır bizi oyalayıp duruyor. Ergene Belediyesi’ni örnek alsın, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, hakkımızı ne zaman teslim edecek çok merak ediyoruz” diye konuştu.
BELEDİYE GÖRÜŞMELERİ AĞIRDAN ALIYOR
Belediye İş Sendikasının toplu sözleşmeyle ilgili olarak taleplerini ilettiği ancak Çorlu Belediyesi yönetimi tarafından kabul edilmediğini ve bununla ilgili belediye yönetimi tarafından yeni bir teklifin olmadığı öğrenildi. Çorlu Belediyesi yönetiminin toplu iş sözleşmesi görüşmelerini ağırdan aldığı ve görüşme sürecinin dolması nedeniyle Bakanlıktan arabulucu istendiği ve Bakanlık tarafından da atama yapıldığı belirtildi. Arabulucu süresinin ise yaklaşık 45 günlük bir süreç olduğu kaydedildi.
PERSONEL HAFTALARDIR İMZALANMASINI BEKLİYOR
Çorlu Belediyesi ve Belediye İş Sendikası arasında Toplu Sözleşme için görüşmelerin devam ettiği öğrenilirken belediye personeli haftalardır imzalanmayan sözleşme nedeniyle tedirgin. Haklarının tam olarak korunmasını isteyen sendika üyeleri, 2019 yılı Mayıs ayında imzalanan sözleşmenin bu yıl Temmuz ayı olmasına rağmen hala imzalanamadığını ifade etti.
EMEĞİN VE EMEKÇİNİN YANINDAKİ CHP BU MU?
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve parti politikaları arasında yer alan emeğin ve emekçinin yanında yer aldığını söyleyen CHP’nin, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’un emeğin ve emekçinin yanında olmamasını eleştiren belediye işçileri; “Kim doğru söylüyor, kim işçinin ve emekçinin yanında hep birlikte görüyoruz. Haftalardır bizi oyalayıp duruyorlar, hakkımızı vermiyorlar. Bu mu CHP’nin belediye başkanı? Bu mu CHP? Emeğin ve emekçinin yanındaki CHP bu mu?” şeklinde konuştular.
Levent SİLİSTRE

Whatsapp
google_160x600