BAYRAM MI, GÜN MÜ?

11 01 2021
243 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç diyor: “10 Ocak (pazar) Çalışan Gazeteciler Bayramı... 10 Ocak 1961’de yürürlüğe giren 212 sayılı yasa ile medya çalışanlarının hakları güvence altına alınmış, ülkemiz dünyanın en ileri basın yasalarından birine sahip olmuş oldu.

Bu konuda büyük bir mücadele verildi.”

CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, 60 yıl sonra medyada baskı, sansür ve cezalar nedeniyle işlerin iyi gitmediğini söyledi ve ardından ekledi:

“Gazetecilik, işsizliğin ve sendikasızlığın en yüksek olduğu mesleklerdendir.”


‘ANADOLU’DA BİR KIZIM VAR’ İÇİN ÇYDD’Yİ UNUTMA

Prof. Dr. Türkan Saylan’ın en büyük eseri olan ve bugüne değin, çoğunluğu kız çocuklarımız olmak üzere on binlerce çocuğumuza el veren Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, gerek ekonomik kriz, gerekse COVID-19 nedeniyle cenaze ve kutlamalardan elde ettiği bağış gelirlerini elde edememekte, zor günler yaşamaktadır.

ÇYDD’nin “Anadolu’da bir kızım var” kampanyası var. ‘EGITIM’ yazıp 4622’ye göndererek 10 TL bağışlanıyor. “Bizi sadece çağdaş eğitim ve bilinçlenme kurtaracak. Karanlığa kızmak yerine bir mum da biz yakalım.”

Ne dersiniz? 


Otoyol zamları nakliyecilerin psikolojisini bozdu

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, otoyol ve köprü geçiş ücretlerindeki yüksek fiyat artışlarının nakliyeci esnafını ekonomik ve psikolojik sıkıntıya soktuğunu belirtti. 

Gürer, yedek parça fiyatlarındaki döviz orantılı artış, dijital takograf uygulaması ve diğer sorunların geçimini taşımacılıkla sağlayan esnafı, mesleğini sürdüremez duruma getirdiğini ifade ederek, pandemi sürecinde belirlenen sorunların minimum seviyeye indirilmesi için yetkili kurumların girişimde bulunması gerektiğini belirtti. 

Gürer, yaptığı açıklamada, ülkemizde önemli bir yere sahip olan ve yüzbinlerce yurttaşın ekmek kapısı durumundaki nakliyecilik sektöründe yaşanan sorunlara dikkat çekti. 

Otoyol ve köprü geçiş ücretlerine sürekli zam geldiğini ve nakliyeci esnafının bu durumdan olumsuz etkilendiğini belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçiş ücretlerine gelen zamlar otomatik bir sistemle taşımacılara hemen yansıtılırken, nakliyecinin taşıdığı yüklerden alacağı zamlı geçiş ücretlerinden birkaç ay sonra artış göstermesinin taşımacıları hem ekonomik hem de psikolojik yönden sıkıntıya soktuğunu anlattı. 

ULAŞTIRMA BAKANINA SORU ÖNERGESİ

Vekil Gürer, ayrıca nakliyeci esnafının yaşadığı sorunları Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesiyle de TBMM gündemine taşıdı. 

Gürer, önergesinde, belirlenen sorunlara yapıcı çözümler getirilip bir düzenleme sağlanması için çalışma yapılıp yapılmayacağını sordu.


BİLİYOR MUSUNUZ?

  • İBB İHE Genel Müdürü Okan Gedik’in, daha geniş kitlelere ucuz ve sağlıklı ekmek ulaştırabilmek için 40 mobil büfeyi hizmete alacağını...
  • Hatay Milletvekili Suzan Şahin’in, Çalışma Bakanlığı’na, BOTAŞ TANAP Kamulaştırma Direktörlüğü’nün kapatılacağı iddialarının doğru olup olmadığını sorduğunu...

 

 

 

 

 

Whatsapp
google_160x600