BALIK ÖLÜMLERİ TEDİRGİN ETTİ

Muratlı ilçesindeki Kırkkepenekli Göleti’nde yüzlerce balık kıyıya vurdu. Yaşanan balık ölümleri nedeniyle İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince numune alındı.
30 06 2020
838 kez okundu

Muratlı Kırkkepenekli göletine giden vatandaşlar ölen balıkların kıyıya vurduğunu görünce şaşkına döndü. Yetkililere ihbarda bulunan vatandaşlar, balık ölümlerinin nedeninin araştırılmasını istiyor.
YETKİLİLER HAREKETE GEÇTİ
Yaşanan toplu balık ölümleri Muratlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerini harekete geçirdi. Göletten ekiplerce numune alındığını ve numune sonuçlarının çıkmasını beklediklerini kaydeden İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ertekin Günaçtı, laboratuvar sonuçlarının açıklanmasıyla ölümlerin kesin gerekçesinin de ortaya çıkacağını belirtti.

‘ÖLEN BALIKLARI GÖRÜNCE ŞAŞKINA DÖNDÜM’
Kırkkepenekli Göleti’ne balık tutmak üzere gelen balıkçılardan Furkan Ceylan; “Balık tutmak üzere buraya geldiğimde ölen balıkları görünce şaşkına döndüm. Yetkililere haber verdik. Burada ölen balıklarla ilgili bir an önce sonuca varılmasını istiyoruz. Şimdiye kadar burada hiç balık öldüğünü görmemiştik. Nedenini merak ediyoruz ve sorumluların biran önce bulunması gerekir” dedi.
Aydın Öztürk ise, 2 gün önce geldiğinde balık ölümlerinin olmadığını, bugün ise toplu ölümlerin olmasının kendisini şaşırttığını ve ürküttüğünü söyledi.SORUMLULARIN BULUNMASINU İSTİYORUZ
Geçmişte de ufak tefek benzeri olayla karşılaştıklarını dile getiren Kırkkepenekli Mahallesi Muhtarı Murat Olçar ise daha önce bu denli toplu ölümlerin hiç meydana gelmediğini kaydederek, “Burası köyümüzün hayvan sulama göletidir. Aynı zamanda da mesire alanı olarak kullanılıyor. Buraya gelen vatandaşlar hem balık tutuyor, hem de aileleriyle piknik yapıyor. Bugün ise gördüğünüz üzere her tarafta ölü balıklar var. Bunun sorumlularının bulunmasını istiyoruz” dedi.
İNCELEME DEVAM EDİYOR
Kırkkepenekli Göleti’nin genel olarak sığ bir yer olduğunu aktaran uzmanlar ise, su derinliği çok olmayan gölette sıcaklarla birlikte oksijen miktarının düşmesi neticesinde balık ölümlerinin meydana gelmiş olabileceğini iddia etti. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin incelemeleri devam ediyor.Levent SİLİSTRE

Whatsapp
google_160x600