BAĞBOZUMU ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde Bağbozumu Etkinliği gerçekleştirildi. Türkiye’de hiçbir bölgede bulunmayan ve yeni geliştirilen yaklaşık 30 üzüm çeşidi şenlikte sergilendi.
16 09 2020
304 kez okunduTekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde düzenlenen Bağbozumu Etkinliğine; Vali Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Mümin Şahin, Vali Yardımcısı Murat Eren, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, İl Müftüsü İsmail İpek, Tarım İl Müdürü Oktay Öcal, Tarım Kredi Kooparatifi Bölge Müdürü Adnan Yusuf Güney, Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Mehmet Ali Kiracı ve çok sayıda davetli katıldı.
Bağbozumu Etkinliğinde yeni geliştirilen ve sadece Türkiye’de Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsünde bulunan yaklaşık 30 üzüm çeşidi katılımcıların beğenisine sunuldu.
Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Mehmet Ali Kiracı Bağbozumu Etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Bağ bozumu üzümlerinin toplama zamanına verilen isimdir. ’Bakarsan bağ olur bakmazsan dağ olur’ atasözümüz bir işin meyvesini alabilmek için bir emek sarf edilmesinin önemini bağdan örneklemeyle açıklamıştır. Üreticilerin yıl boyunca emek verdikleri bağlarda üzümler bu dönemde toplanarak gelire dönüşür. Bu durum biz bağcılar için üzüme duyulan bir saygının neşe ve şenliğe dönüşme halidir. Bu sebeple bağ bozumu günü bağcılar için son derece değerli sayılmaktadır. Bugün ülkemizin birçok yerinde yaklaşık 37 adet bağbozumu şenliği, bağbozumu festivali, bağ bozumu etkinliği, üzüm bayramı ve benzeri isimler altında kutlanmaktadır” dedi.
Vali Aziz Yıldırım, “Bu masada bulunan üzümler hiçbir tezgahta bulunmayan sadece burada bulunan çeşitler. Bunlar tamamen burada bulunan mühendis arkadaşların geliştirdikleri üzümler” diyerek üzümleri geliştiren tüm Bağcılık Araştırma Müdürlüğü ekibini tebrik etti.
Sonrasında İl Müftüsü İsmail İpek’in okuduğu duanın ardından Vali Aziz Yıldırım katılımcılarla birlikte bağa giderek, üzüm hasadını gerçekleştirdiler.


Göksel GÜRSOY

Whatsapp
google_160x600