ASLAN, “AHİLİK; AHLAKI VE ERDEMİ ÜSTÜN TUTMAKTIR”

Saadet Partisi Çorlu İlçe Başkanı Aytuğ Aslan, Ahilik Kültür haftası dolayısıyla yazılı kutlama mesajı yayımladı. Aslan, “Ahilik; Kardeşliktir, doğruluktur, yardımseverliktir, gönül zenginliğidir, ahlakı ve erdemi üstün tutmaktır.”dedi.
16 09 2020
164 kez okundu

Ahiliğin toplumda yaşayan herkesi birbirine yaklaştıran, kaynaştıran, dost edindiren ve dayanışma kurulmasını sağlayan bir olgu olduğunu belirten Başkan Aslan, “Ahiler, bir toplumda fertleri birleştiren müşterek kıymetler olmadığında ve bağlar kurulmadığında veya sahip olunan değerler kaybedildiğinde, görünüşteki bütünlüğe rağmen, birliğin bozulacağı, toplumun içten içe parçalara ayrılacağı bilincindeydiler. Ahiliğin asıl amacı toplumun top yekün kalkınmasıdır. Ahilik şımarıklığa, israfa, tembelliğe ve miskinliğe karşıdır. Çalışmak ve üretmek, alın teri ile kazanmak Ahilikte bir "ahlak" kuralı halini almıştı. Bunun için herkesin mutlaka bir mesleği ve işi olmalı idi. Ahi, kendi kendine yeterli insan olmalıdır. Kimseye yük olmayacak, kendi elinin ekmeği ile ayakta kalacak, bununla da kalmayacak ekmeğini herkesle paylaşabilecektir. Ahilik, halkın sırtından geçinenlere, haksız kazanca, hileli işlere, rüşvete hele hele bir köşeye çekilip tembel tembel oturanlara karşı çıkmış, onlarla mücadele etmiştir.”dedi.
BİR ÜLKENİN GERÇEK GÜCÜ EĞİTİLMİŞ GENÇLERİDİR
Bu gün itibariyle sağlıksız ortamlarda, iş güvencesi olmadan çalışan gençleri gördükçe, ahiliğin ne büyük bir ihtiyaç olduğunu daha iyi anladıklarını vurgulayan Aslan, “Ülkemizde çalışan gençlerimize, eline, diline, beline sahip olmak olarak özetlenen Ahilik anlayışını mutlaka öğretmeliyiz. Çalışan genç emeğinin hakkını alın teri kurumadan alabiliyorsa, işveren çalışanın hakkını gözetip onları koruyabiliyorsa; aile, toplum, bir şehir ve tüm ülke adalet ve hak üzerine olduğu için huzurlu, güvenli ve yaşanabilir bir yer olur. Saadet Partisi Çorlu İlçe Başkanı olarak tüm gençlerimizi önce ahlak ve maneviyat ilkemizle çalışmalarımıza katılmaya çağırıyoruz ve sonra da işyeri sahiplerine sesleniyoruz. Bir ülkenin gerçek gücü eğitilmiş gençleridir. Yıllarca yapmış olduğumuz çalışmalarla yaşanabilir bir Türkiye, yeniden büyük Türkiye olma ve yeni bir dünya kurma gayretlerimiz artarak devam etmektedir. Çalışan gençlerimizin gayretleri ile yeni bir dünya sevdamız inşallah gerçekleşecektir.”ifadelerini kullandı.
Tutku AKBAŞ

Whatsapp
google_160x600