“Aşı takvimi güncellenmeli”

19 01 2021
124 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr
Türk Eğitim-Sen olarak defalarca öğretmenlerin aşılanması çağrısında bulunmuş ve Hükümetten bu konuda öğretmenlere öncelik tanınmasını istedi. Yüz yüze eğitime geçilebilmesi için eğitim çalışanlarının aşılanmasının son derece önemli olduğunu vurgulayan sendika, yaklaşık 18 milyon öğrencimizle doğrudan muhatap olan eğitim çalışanlarının aşılanmasının, neredeyse toplumumuzun tamamının sağlığını doğrudan etkileyecek tedbiri almak anlamına geleceğini de dile getirmişti.
Türk Eğitim-Sen’in de çağrıları üzerine Sağlık Bakanlığı öğretmenlerimizin 2. aşamada 7. sırada aşılanacağını açıkladı. Ancak önümüzde kısıtlı bir süre bulunmaktadır. Şayet ikinci dönem yüz yüze eğitime başlamayı hedefliyorsak aşı takvimini güncelleyerek, eğitim çalışanlarının aşılanmasını daha erken bir tarihe çekmemiz gerekiyor.
Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, ayrım yapılmaksızın tüm eğitim çalışanlarının öncelikli aşılama kapsamına dahil edilmesi gerektiğini belirterek, “Antikor oluşumunun ikinci dozdan sonra gerçekleştiği göz önüne alındığında, 15 Şubat’ta okullarımızı açabilmemiz, aşılama takviminin buna göre yeniden düzenlenmesini elzem kılmaktadır.” dedi.
Genel Başkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “İkinci dönem yüz yüze eğitime başlayabilmemiz için, ayrım yapılmaksızın tüm eğitim çalışanlarının öncelikli aşılama kapsamına dahil edilmesi gerekiyor. Antikor oluşumunun ikinci dozdan sonra gerçekleştiği göz önüne alındığında, 15 Şubat’ta okullarımızı açabilmemiz, aşılama takviminin buna göre yeniden düzenlenmesini elzem kılmaktadır. MEB ve eğitimle ilgili tüm paydaşları bu konuda müdahil olmaya davet ediyorum.”
 ///////////

Namık Kemal Üniversitesi’ne TÜBİTAK desteği
 
‘Trakya Bölgesi Koşullarında Farklı Sulama Suyu Uygulamalarının Chandler Çeşidi Ceviz Ağaçlarının Gelişim, Verim ve Kalite Özelliklerine Etkisi’ Konulu Proje TÜBİTAK Tarafından Desteklenecek
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü ile Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsünün birlikte hazırladığı “Trakya Bölgesi Koşullarında Farklı Sulama Suyu Uygulamalarının Chandler Çeşidi Ceviz Ağaçlarının Gelişim, Verim ve Kalite Özelliklerine Etkisi” isimli proje TÜBİTAK ARDEB 1001 programları kapsamında 3 yıl boyunca desteklenmeye uygun bulundu.

Arş. Gör. Dr. Erhan GÖÇMEN’in yürütücülüğünü yaptığı projede, araştırmacı olarak Biyosistem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Tolga ERDEM, Doç. Dr. Mehmet ŞENER ve Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit GEÇGEL ile Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsünden Dr. Zafer ÇOŞKUN ve Zir. Yük. Müh. Ahmet Semih YAŞASIN yer alacak.
Proje, ceviz ağaçlarının su kullanımının belirlenmesine yönelik uzun yıllık bir araştırma olup, TÜBİTAK-ARDEB 1001 programı ile desteklenen ve Prof. Dr. Tolga ERDEM yürütücülüğünde 2014-2018 yılları arasında tamamlanan projenin ikinci aşaması olacak.
Bölge koşullarına bağlı olarak yaklaşık 10 yıl sürmüş olacak araştırma tamamlandığında, ceviz ağaçlarının su kullanımına yönelik elde edilecek verilere ait sonuçların bölge ve ülke üreticilerine faydalı olacağı düşünülmektedir.
 
 /////////

"Toplum kutuplaştı"
Kadir Has Üniversitesi’nin yaptığı Türkiye Eğilimleri Araştırması’na göre, yüzde 45.9 yargının siyasallaştığını düşünüyor. AKP’lilerin yüzde 40’ı da aynı görüşte. Türkiye’de siyasal kutuplaşma olduğunu kaydedenlerin oranı ise yüzde 55.9.
 

Türkiye Eğilimleri Araştırması’nın 2020 sonuçlarına göre toplumun yüzde 51.1’i ailesini geçindiremediğini söylüyor. Koronavirüsten sonra en temel sorunlar arasında işsizlik ve ekonomiden sonra hak ve özgürlüklerin sınırlandırılması geliyor. Yargının siyasallaştığını söyleyenlerin oranı 45.9 iken, bu oran partilere dağıtıldığında AKP’lilerin yüzde 40’ının ve ittifak ortağı MHP’lilerin ise yüzde 51.1’inin yargının siyasallaştığı görüşüne katıldığı görülüyor.

Türkiye’de siyasal kutuplaşma olduğunu kaydedenlerin oranı ise 55.9. Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın koordinasyonunda yapılan “Türkiye Eğilimleri” araştırmasının 2020 sonuçları açıklandı. 26 il kent merkezlerinde yaşayan 18 yaş üzeri bin kişiyle yapılan görüşmelere dayanan çalışmaya göre Türkiye’de halk, koronavirüs salgınından sonraki en önemli sorunu geçen yıl olduğu gibi hayat pahalılığı ve işsizlik olarak görüyor.

Toplumun yüzde 51.8’i ekonomik durumunun kötüye gittiğini belirtirken yüzde 51.1’i kendini veya ailesini geçindiremediğini söylüyor. “Borçlarımın seviyesinden endişe duyuyorum” diyenlerin oranı yüzde 48.9 iken, katılımcıların yüzde 33.4’ü “gelirim aylık tüketim harcamalarımı karşılamaya yeterli”, yüzde 30.5’i “ekonomik olarak daha iyi durumdayım”, yüzde 28.6’sı ise “emekliliğim için yaptığım tasarruf ve yatırım miktarından memnunum” yanıtını veriyor. Yüzde 22 “kesinlikle güveniyorum” oranı ile Jandarma 2020’de en güvenilir kurum olarak ilk sırada yer alıyor. Cumhurbaşkanlığı’na kesinlikle güvenenlerin oranı yüzde 19.1 iken, muhalefet partilerine kesinlikle güvenenlerin oranı yüzde 16.9. Katılımcıların yüzde 55.4’ü cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin yönetim tarzı olarak kalmasını isterken, yüzde 44.6’sı parlamenter sistemi tercih ediyor.

Toplumun yüzde 55.9’u Türkiye’de siyasal kutuplaşma olduğunu kaydederken, yüzde 44.1’i kutuplaşmanın olmadığını söyledi. “Türkiye’de yargı siyasallaşmıştır” diyenlerin oranı yüzde 45.9 iken yüzde 17.4’ü buna katılmadığını beyan ediyor. Bu oranlar partilere dağıldığında iktidar partisi AKP’nin yüzde 40’ının ve ittifak ortağı MHP’nin ise yüzde 51.1’inin yargının siyasallaştığına katıldığı görülüyor.

Partilere göre Türkiye’de yaşamaktan mutlu olanların durumuna da yer verilen rapora göre, AKP’lilerin yüzde 80’i, MHP’lilerin yüzde 64.9’u, İYİ Partililerin yüzde 39.8’i, CHP’lilerin 39.1’i, HDP’lilerin yüzde 32.7’si mutlu.

Koronavirüs sürecine yönelik değerlendirmelerde katılımcıların 59.2’si Covid-19 nedeniyle açıklanan destek paketlerini başarılı bulduğunu bildiriyor. “Belediyelerin aldıkları önlemleri başarılı buluyorum” diyenlerin oranı yüzde 57.7 olurken; katılımcıların yüzde 57.7’si “hükümetin politikalarını genel olarak başarılı buluyorum” şeklinde cevap veriyor.

 

Whatsapp
google_160x600