AŞI GELECEK DE NE KADAR HAZIRLIKLIYIZ?

09 01 2021
266 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

2020 Mart’tan beri etkisini sürdüren COVID-19 salgınının yarattığı koşullar, sağlık sistemimizdeki eksiklik ve sorunları gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor.

Aşılama konusunda yetkilendirilmesi beklenen aile sağlığı merkezlerinin (ASM) önemli bir kısmında aile hekimi ve hemşire eksiklikleri bulunuyor. Salgın sürecinde kullanıma uygun giriş-çıkış kapı sistemleri ve bekleme salonu bulunmazsa ne yapacağız? CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, sürecin etkin ve sorumsuz yürütülmesi için hangi çalışmaların yürütüldüğünü bakanlığa soruyor:

“COVID-19 aşısının uygulama takvimi ve yöntemi belirlenmiş midir? Türkiye’de ASM’lerin sayısı kaçtır? Kaç sağlık personeli görev yapmaktadır? Buralarda muhafaza edilebilecek aşı dozu sayılarını illere göre açıklar mısınız? Sorunların giderilmesi için hangi çalışmalar yürütülüyor?”


‘TÜRKİYE EĞİLİMLERİ’

Kadir Has Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın koordinasyonunda 10 yıl yürütülen ‘Türkiye Eğilimleri’ araştırmasına (2020) göre halk, koronavirüs salgınından sonraki en önemli sorunu geçen yıl olduğu gibi hayat pahalılığı ve işsizlik olarak gördü. COVID-19 salgınının sağlık kadar ekonomiyi de etkilemesi işsizlik oranında artışa neden olurken, toplumun yüzde 51.8’i ekonomik durumunun kötüye gittiğini belirtti.

Yüzde 70.2 üretilmesi halinde Türkiye menşeli aşıyı tercih edeceklerini söylerken, Türk halkının en güvendiği kurumlar sıralamasında ilk üç sırada yine Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Jandarma ve polis yer aldı. Bu yıl ilk kez ölçülen Türk Tabipleri Birliği ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği de üst sıralardan en güvenilen kurumlar listesine girdi.


Gelir vergisine tabi olan esnaf üvey evlat mı?

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, esnafa hibe ve kira desteğinden ticari kazançların basit usulde tespit edilenler değil, gelir vergisine tabi olan esnaf ve sanatkârların da faydalanması gerektiğini söyledi. 

Esnafa hibe ve kira desteği düzenlemesinden tüm esnaf kesiminin yararlanacağı yönünde yanlış bir algı oluşturulduğunu belirten Gürer, düzenlemenin sadece basit usulde vergi veren esnafa yönelik olduğunu ifade etti. Gürer, yapılan kira desteği ve hibe yardımından getiri veya basit usulde vergi ayırımı yapmaksızın tüm esnaf kesiminin yararlanması için düzenleme yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi. 

ESNAF ZORDA

Yaklaşık 400 bin esnaf iş yerini kapatmak zorunda kaldığını belirten Vekil Gürer, “Bu esnafların yanında çalışıp ekmeğini kazanan binlerce kişi de işsiz kaldı. Esnafın sağlanan desteklerle ayakta kalma şansı yok. Yaşanan bu soruna bir an önce kapsamlı çözümler üretilmesi gerekmektedir.” dedi.


GÜNÜN SÖZÜ

“İlker Başbuğ, Can Ataklı ve Fikri Sağlar hakkında aynı eylem nedeniyle 81 ilde ayrı ayrı suç duyurusunda bulunmanın anlamı ne olabilir ki? Bu savcılıklardan bir kısmı ortada suç yoktur diye takipsizlik kararı verse, bir kısmı ortada suç vardır diye dava açsa, bir kısmı suç şu illerde işlenmiştir diye başvuruyu karşılıklı olarak birbirlerine yollasalar ne olacak? Bir mizah hikâyesi olur mu?”   

Av. Erdem AKYÜZ

 

Whatsapp
google_160x600