ASGARİ ÜCRETLİ, KÜMESTEKİ HAZIR KAZ

16 01 2021
358 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Vergi dilimlerinde (yeniden değerlendirme oranında) yüzde 9.11 artış yapıldı. Bu uygulama başta 10 milyona yakın asgari ücretli olmak üzere düşük aylık ve maaş alan sözleşmeli personel, memur ve diğer çalışanların daha erkenden yüzde 20’lik vergi dilimine girmesine yol açacak, ücretlerinden daha fazla vergi kesintisi yapılacak. Yılbaşında ücretlerine yüzde 21.6 oranında zam yapılan milyonlarca asgari ücretli, bundan böyle yılın son ayları yerine ağustostan itibaren yüzde 15’lik vergi diliminden yüzde 20’lik dilime girecek.

Böylelikle asgari ücretli, ağustostan itibaren geçerli olmak üzere daha fazla vergi ödeyecek.


NİHAT ÖZDEMİR’İN KIZI DAHA İNSAFLI 

Pınarhisar’da ünlü bir iş insanı tarafından yapılması planlanan ve Ergene havzasının içilebilir yeraltı sularını kirletmesi beklenen kalker ocağına karşı önceki gün yapılan geniş katılımlı protesto toplantısında “Türkiye’yi koruyamazsak Trakya’nın ne suyunu, ne de ormanını koruyabiliriz” açıklaması yapıldı. CHP Kırklareli Milletvekilleri Türabi Kayan ve Vecdi Gündoğdu ile Lüleburgaz, Babaeski, Ahmetbey, Büyükkarıştıran belediye başkanları, kent konseyi, çevre örgütleri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı toplantıda Trakyalıların bildirisini CHP Pınarhisar İlçe Başkanı Burak Akdeniz okudu. “Önce kaynaklarımızı koruyacağız, sonra da geleceğimizi yönlendireceğiz” diye konuştu. “Kaynaklarımızı koruyamazsak geleceğimizi yönlendiremeyiz” dedi. Bölgenin çevrecileri burayı tahsisten alan TFF Başkanı Nihat Özdemir’in daha çevreci ve insaflı olduğunu bildikleri kızı Ebru Özdemir’in olaya müdahale etmesini istiyorlar.

Ertan BAYER-Lüleburgaz


YEMEKLERİMİZ DÜNYA LİSTESİNDE

Dünyanın en iyi geleneksel yemekleri belli olurken, Türkiye’den birbirinden güzel 5 lezzetin listede yer aldığı saptandı. İkinci sırada yer alan yemeğimiz ise  “Adana kebap” olarak kayıtlara geçti.

Dijital basın arşivinden derlenen bilgilere göre 2020 yılından bugüne kadar Türk Mutfağı ile alakalı basına 3 bin 307 haber yansıdığı tespit edildi. Adana kebap ile çıkan haber adedi ise 285 olurken, köfte ile alakalı 5 bin 593 haber olduğu kaydedildi. 

Ajans Press’in, TasteAtlas verilerinden elde ettiği bilgilere göre, dünyanın en iyi geleneksel yemekleri belli oldu. Böylelikle Türkiye’den birbirinden güzel 5 lezzetin listede yer aldığı saptanırken, birinci sıraya İtalya’dan Margherita pizzanın yerleştiği kaydedildi. İkinci sıraya ise en sevilen lezzetlerimizden Adana kebap yerleşirken, üçüncü sırada Japonya’dan Ramen (Erişte) yer aldığı kaydedildi. Türkiye’den listeye giren diğer lezzetler ise; biber dolması, sarma, köfte ve döner olarak görüldü.

 

Whatsapp
google_160x600