AĞIR RAPOR

Kurşuna, kobalta, nikele ve kroma boğulmuş bir Trakya’da çevrecilerin son 30 yıldır kirliliği gösteren akademik anlamda ciddi bir rapora ihtiyacı vardı ve plastik sanayi sitesi sayesinde ilk kez Trakya topraklarının nasıl bir kirlilik ile karşı karşıya olduğu ispatlanmış oldu.
20 02 2021
355 kez okundu

Ergene ilçesinin Karamehmet Mahallesi Marmaracık mevkiinde 2 bin 800 dekar alana yapılması planlanan plastik sanayi tesisi ile ilgili Namık Kemal Üniversitesinden 3 ziraat uzmanının hazırladığı rapor büyük yankı uyandırdı. 

ÇİFTÇİYE TAZMİNAT YOLU AÇILACAK

Raporda belirtilen kirlilik değerleri kesinlik kazanırsa Trakya çiftçisi için tazminat yolu açık bir dava süreci önümüzdeki günlerde başlayabilir. Ürününden şüphe eden bütün çiftçiler bu rapor sayesinde kirliliği tescillenmiş topraklarda tarım yaptığını anlamış oldu. Topraklar ekstrakte edilebilir ve toprak çözeltisine geçebilir bazı ağır metal miktarları yönünden değerlendirildiğinde toprakların ekstakte edilebilir kurşun (Pb) miktarı eseri ile 2.09 mg/kg, nikel (Ni) miktarı eseri ile 21.00mg/kg, kadmiyum (Cd) miktarı eseri, kobalt(Co) miktarı eseri ve krom (Cr) miktarı ise 1.18 ile 17.60 mg/kg arasında bulunmuştur.

TARIM YAPMAK MÜMKÜN DEĞİL

Raporda plastik sanayi sitesi yapılacak arazilerin topraklarının ağır metal miktarları tarım alanlarında izin verilebilir sınır değerleri ile karşılaştırıldığında Nikel için izin verilebilir sınır değerlerinin 2.1 katı (sınır değer 10mg/kg, Krom için ise tarım alanlarında izin verilebilir sınır değerinin 17.6 katı (sınır değer 1mg/kg) krom varlığı saplanmıştır. Söz konusu bu değerler ilgili parsellerin çok büyük bir bölümünde nikel kirliliğinin ve arazinin tamamında ise krom kirliliğinin mevcut olduğunu göstermektedir. Arazide tespit edilen bu denli yüksek nikel ve krom ağır metal kirliliği mevcut koşullarda bu arazide tarım yapmanın mümkün olmadığını ve tarımsal niteliğini kaybettiğinin bir göstergesidir.

İNSANLARIN SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLEYECEK

Toprakta yüksek krom kirliliği ise özellikle bitki tohumlarının çimlenmesini büyük ölçüde engellemektedir. Toprakta bulunan aşırı miktardaki krom bitki kök hücrelerinin bölünme ve uzamasını engelleyerek de kök gelişimi üzerinde olumsuz etki etmektedir. Bu durum ise topraktan alınan mutlak gerekli olan bitki besin maddesi ve suyun azalmasına yol açarak bitki büyüme ve gelişmesini önemli ölçüde azaltmaktadır. Eğer bu arazide mevcut durumda tarım yapılacak olursa yetiştirilecek olan bitkilerin bünyesindeki yüksek nikel ve krom miktarları bu bitkiler ile beslenecek olan insan ve diğer canlıların sağlığını da olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Söz konusu bu bulgular da ilgili arazinin tarımsal niteliğini kaybettiğinin başka bir göstergesidir.

Göksel GÜRSOY  

Whatsapp
google_160x600