Açlık sınırı nerelere gidiyor?

05 01 2021
223 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun Ar-Ge birimi KAMU-AR’ın, dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için tüketmesi gereken gıda miktarlarını esas alarak belirlediği açlık sınırı ile gıdanın yanı sıra diğer ihtiyaçlarını da yoksunluk duygusu çekmeden karşılayabilmesi için yapması gereken gıda dışındaki harcamaları dikkate alarak hesapladığı yoksulluk sınırı araştırmasının Aralık 2020 sonuçları açıklandı.

Açlık sınırı Aralık’ta bir önceki aya göre 45 lira artarak 3 bin 146 lira olurken, gıda artışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise 73 liralık artışla 8 bin 41 liraya çıktı. Alkollü içki ve sigara hariç tutularak hesaplanan gıda dışı harcama miktarı ise 7 bin 497 lira oldu.

Ailelerin gıda ve gıda dışı ihtiyaçlarını insan onuruna yaraşır bir şekilde yoksunluk hissi çekmeden karşılayabilmesi için yapması gereken toplam harcama tutarını gösteren yoksulluk sınırı da Aralık’ta 118 liralık artışla 11 bin 187 liraya (alkollü içki ve sigara hariç 10 bin 643 liraya) yükseldi.

YOKSULLUK SINIRI

Dört kişilik bir ailenin insan onuruna yaraşır bir şekilde ve yoksunluk hissi çekmeden yaşayabilmesi için yapması gereken zorunlu gıda ile gıda dışı harcamaların toplam tutarını gösteren yoksulluk sınırı ise geçen yıl Aralık ayında bir önceki yılın Aralık ayına göre bin 372 lira artarak 9 bin 815 liradan 11 bin 187 liraya yükseldi.

Alkollü içki ve sigara hariç tutulduğunda ise yoksulluk sınırı  9 bin 275 liradan  10 bin 643 liraya çıktı.

Mehmet BALIK

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Başkanı

 

///////

 

70 işletme ‘Güvenli Turizm’ sertifikası alamadı

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, ülke genelinde 70 işletmenin Güvenli Turizm Programı sertifikası alamadığını açıkladı. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Kültür ve Turizm Bakanlığının “Güvenli Turizm Sertifikasyon Programına” kayıt olan işletme sayısı ile sertifika alamayan işletme sayısının açıklaması istemiyle ilgili Bakanlığa yazılı soru önergesi verdi. 

Gürer’in önergesini yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı'nın isminin Güvenli Turizm Sertifikasyonu Programı olarak değiştirildiğini belirtti

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı'na 16.10.2020 itibarıyla kayıt olan işletme sayısının 5 bin 914 olduğunu belirten Bakan Ersoy, 70 işletmenin sertifika almaya uygun görülmediğini açıkladı. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Güvenli  Turizm Programı, Pandemi sürecinde büyük önem kazandı. Belirlenen koşullarda tatilini Türkiye’de geçirecek yabancı ziyaretçilere ve tatile giden ülkemiz insanına  ulaşımdan konaklamaya, tesis çalışanlarından yolcuların kendi sağlık durumuna uzanan kapsamlı bir uygulama sağlanıyor. Tedbirler tatilciler için üst düzeyde önlemler içeriyor. Bu uygulama ile kriterler çerçevesinde uluslararası standartlarda hijyen, sağlık denetimi ve uygunluk değerlendirmesi ile kontroller yapılması önemli. Bu kapsamda 70 işletmenin belge alamaması  kadar denetimin düzenli ve sürekliliği turizm işletmelerinin daha olumlu koşullarda hizmet vermesini olanaklı kılacaktır” dedi.

Whatsapp
google_160x600