8 BİN 840 TL PARA CEZASI VERİLDİ

Çorlu tren kazasında oğlu Oğuz Arda Sel’i (9) kaybeden Mısra Öz, kazaya ilişkin davanın 3. duruşmasının ardından paylaştığı bir tweet gerekçe gösterilerek mahkeme heyetine hakaretten 8 bin 840 TL para cezasına çarptırıldı.
09 02 2021
2551 kez okundu

8 Temmuz 2018’de Çorlu’da meydana gelen, 7’si çocuk 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren katliamında eşini ve oğlunu kaybeden Mısra Öz Sel hakkında iki dava açılmıştı. 9 yaşındaki oğlu Oğuz Arda Sel’i ve eşi Hakan Sel’i kaybeden Mısra Öz’e “Üç maymunu oynamayı tercih eden bir heyet” dediği gerekçesiyle "kamu görevlisine hakaret" suçlamasıyla açılan davanın ikinci duruşması bugün Çorlu Adalet Sarayı’nda görüldü.

SÖYLEDİKLERİMİN ARKASINDAYIM

Duruşmada Mısra Öz, “Beraat talep ediyorum. Çorlu Tren Faciası’nda 25 kişinin ölümüne neden olan sorumluların yargılanmasını istiyorum. Tren faciasında, üç yıldır gerçek sorumluları yargı önüne getiremeyen heyete karşı söylediklerimin arkasındayım” dedi. Savcı, Mısra Öz’ün ilgili maddeler gereğince cezalandırılması yönünde mütalaa verdi.

DÜŞÜNCE VE İFADE KAPSAMINDA

Mısra Öz’ün avukatı Özgür Urfa ve Sevgi Evren Köroğlu savunmalarını yaptı. Urfa, “Saray soytarısı” ve “üç maymunu oynayan mahkeme heyeti” sözleri, Anayasa Mahkemesi’nce düşünce ve ifade kapsamında olduğunu ifade etti. Mahkeme, Mısra Öz’e, "kamu görevlilerine hakaret ettiği" gerekçesi 8 bin 840 TL para cezası verilmesine hükmetti.

HAKKIMIZI ARAMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Çorlu Tren katliamında ölen 25 kişinin ailesi ve oğlum Oğuz Arda Sel’in annesi olarak yargılandığım için buradaydım diyen Mısra Öz; “Hakkımda açılan 2 dava var. Bunlardan biri sonuçlanacaktı ama sonuçlanmadı. En alt sınırdan olmak üzere 8 bin 840 TL para cezası ile cezalandırıldım. Dava burada bitmedi. Mahkeme heyeti 7 gün içinde istinafa gidip itiraz etme hakkımın olduğunu söyledi. İsterlerse 800 bin TL ceza versinler isterlerse 8 milyon TL ceza versinler bu davada gerçek sorumlular yargılanmadığı müddetçe ben ve 25 kişi hakkımızı aramaya devam edeceğiz. En iyi bildikleri şey para olduğu için bizleri para cezası ile korkutmaya çalışıyorlar. Korkmuyorum. Vazgeçmiyorum. Bundan sonra söylediğim tüm sözlerimin akasında olmakla birlikte bana, avukatlarımıza, gazetecilere verdikleri kararlar ile korkutamayacaklar. 25 kişiyi buraya getiremeyenler bizi getirmeyi daha kolay olarak seçiyorlar. 8 bin TL başımın gözümün sadakası olsun onlara. Gerçek sorumlular buraya gelsin ve yargı önüne çıksın. Çünkü biz biliyoruz ki gerçek sorumlular bizlere dahi rüşvet verip susturma peşindeler. Sadece adalet istiyoruz. 
Göksel GÜRSOY

 

 

 

Whatsapp
google_160x600