“40 GÜN BOYUNCA TAŞ YİYECEĞİZ”

Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında Çorlu’da 350 kahvehane, 55 internet cafe, Ergene’de 150 kahvehane ve 10 internet cafe 40 gün boyunca kapatıldı. 31.12.2020 tarihine kadar kapatılan kahvehane işletmecileri tepki gösterirken işletmeci İsmail Güdücü; “40 gün boyunca taş yiyeceğiz. Aylık ödemelerimiz var, biz nasıl geçineceğiz. Kapat demek kolay” dedi. Çorlu Kahveciler Odası Başkanı Yıldız Filiz’de, “Sağlık için tüm tedbirleri destekliyoruz ve nakdi destek şart. Esnafımız vergi ödemelerinden muaf tutulmalı” dedi.
20 11 2020
1208 kez okundu

Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında 31.12.2020 tarihine kadar yeni bir karar alınıncaya kadar kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri durduruldu. 
HER AY 4 BİN TL KREDİ ÖDEMEM VAR
Covid-19 tedbirleri kapsamında kapatılan kahvehane işletmecisi İsmail Güdücü; “Kahvehanelerimizi 40 gün boyunca kapatıyoruz. Her ay 4 bin TL kredi ödemem var. Bunun yanında fatura ve kirada var. Devlet bize hiçbir kolaylık sağlamıyor. Devletin bize kolaylığı bizi kapatması. Kahveciler odası da hiç bir şey yapamıyor. 40 gün boyunca taş yiyeceğiz. Çay ocakları açık ama kahvehaneler kapalı. Bu hastalık kahvehanelerden geçiyorsa çay ocaklarından geçmiyor mu? Çevremizde açık esnaflar var. Bende kahvehaneye kimseyi sokmayayım ama çay servisi yapabiliyor olmam lazım. Kahvehanelerimizi çay ocağı olarak kullanmak istiyoruz. Aylık ödemelerimiz var. Bu kahvehaneleri borçla devir aldık. Biz nasıl geçineceğiz. Kiramı şimdi kim karşılayacak. Kapat demek kolay. AVM’ler, berberler niye açık. Eğer bu hastalık bu kadar ilerlediyse okulların açılmasındandır. Tüm Türkiye’yi kapat o zaman boynum kıldan incedir.”
İŞLETMELER SIKINTILI SÜREÇTEN GEÇİYOR
Çorlu Kahveciler Odası Başkanı Yıldız Filiz; “Kahveci esnaf camiası olarak her zaman devletimizin ve milletimizin yanında durduk. Mart ayından bu yana halkımızın sağlığı için yapılan tüm düzenlemelere harfiyen uyduk. Sağlık için alınan tüm tedbirleri destekliyoruz ancak salgının yayılmasını önlemek için faaliyetleri durdurulan kahvehane, kıraathane, internet kafe işletmecileri başta olmak üzere nakdi destek şart. Bu işletmeler zaten Mart ayından bu yana çok sıkıntılı bir süreçten geçiyor.”
VERGİ ÖDEMELERİNDEN MUAF TUTULMALI
Filiz; “Kısıtlamalar nedeniyle çalışmayan esnafımız bırakın ev geçindirmeyi, iş yeri kirasını ve faturalarını bile ödeyemez. Bu dönemde esnafımız ya kepenk kapatacak ya da nakdi desteklerle bir şekilde ayakta kalacak. Esnafın kira, elektrik, su ve doğal gaz faturalarını ödeyebilmesi için aylık nakdi yardım yapılmalı. Kahvehaneci esnafımız kapalı oldukları bu dönemde SSK, BAĞ-KUR ve vergi ödemelerinden muaf tutulmalı. Ayrıca geçmiş dönem borçları için yapılandırmaya başvuran esnafın tüm borçları faizsiz olarak en az 1 yıl süreyle dondurulmalı” dedi.  


Göksel GÜRSOY

 

Whatsapp
google_160x600