20 bin atama kabul edilemez

23 02 2021
89 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, öğretmen atama sayısı ile ilgili “Maliye Bakanlığı 2021 Yılında MEB’e 20 Bin Öğretmen Atama Kontenjanı Veriyor” şeklinde basına yansıyan haberler üzerine tepkisini dile getirdi. 

"Dalga mı geçiyorsunuz?" diye soran Geylan, bu atama sayısının emekli olanların boşluğunu bile doldurmayacağını ve Sayın Erdoğan’ın öğretmen adaylarının hayalleriyle oynanmasına müsaade etmeyeceğine inandığını ifade etti. 150 bin norm kadro açığı olduğuna, geçtiğimiz yıl 80 bin 583 ücretli öğretmen çalıştırıldığına dikkat çeken Geylan, "2021’de sadece 20 bin öğretmen atayacağız demek; genç meslektaşlarımızın beklentileriyle alay etmektir!" dedi.

Genel Başkan eğitimde tasarruf olamayacağını da söyleyerek, “Maliye Bakanı Sayın Lütfi Elvan’a tavsiyemiz; tasarrufu başka alanlarda yapmasıdır" diye konuştu.

Genel Başkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “‘Maliye Bakanlığı 2021 Yılında MEB’e 20 Bin Öğretmen Atama Kontenjanı Veriyor’ şeklinde bir haber yorum sitelere düştü.

DALGA MI GEÇİYORSUNUZ?

Bu komik rakam, emekli olanların boşluğunu bile doldurmaz.

-Geçen yıl valilik beyanlarına göre 150 bin civarında norm açığı varken,

-Geçen yıl 80 bin 583 ücretli öğretmen çalıştırmışken,

-Sayıştay 2019 raporunda 144 bin öğretmen açığı tespit edilmişken,

2021’de sadece 20 bin öğretmen atayacağız demek; genç meslektaşlarımızın beklentileriyle alay etmektir!

BU ASLA KABUL EDİLEMEZ!

Bir yıldır okullarımız kapalı, eğitim sürecimiz çok büyük tahribata uğradı. Bu kayıpların telafi edilebilmesi için eğitim hayatımızın ihtiyaç duyduğu  tüm eksiklikler ivedilikle giderilmelidir. Bunların başında da öğretmen açığını gidermek gelmektedir. Maliye Bakanı Sayın Lütfi Elvan’a tavsiyemiz; tasarrufu başka alanlarda yapmasıdır.

Çünkü EĞİTİMDE TASARRUF OLMAZ!

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, genç öğretmenlerimizin hayallerinin çalınmasına müsaade etmeyeceğine inanıyorum.” 

///// 

TAM BİR ‘AKIL TUTULMASI’

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “AKP tarafından ‘Biz bu şehre ihanet ettik’ itiraflarının yapıldığı bir dönemde İstanbul’da durum her geçen gün daha da kötüleşiyor” dedi.

“Bunun son örneği, 16 Şubat 2021 tarihinde alınan bir kararla tescillenmiştir” diye ekleyen Tekin, İstanbul’un Arnavutköy ilçesinde geçimini sadece hayvancılıkla sağlayan çiftçilerin şimdi de ‘Kanal İstanbul’ gerekçesiyle sürgüne tabi tutulmak istendiğini söyledi. 

Tekin açıklamasını şöyle sürdürdü: “Pandemi yasakları sürerken alınan bu karar hem İstanbul’a hem de çiftçimize bir ihanettir. Salgın süreci, sağlıklı gıdaya erişimin ve çevrenin bir kez daha önemini tüm dünyaya anımsatmışken, Arnavutköy ilçesinde tarımsal üretimle uğraşan yaklaşık 500 çiftçi ailesinin yerlerinden sürgün edilecek olması tam bir akıl tutulmasıdır.” 

//////

 YENİ KİTAPLAR 

  • Murat Ağırel ‘Parsel Parsel’ (Kırmızı Kedi)

  • R. Bülent Kırmacı ‘Atatürk Sen Ne Yaptın?’ (Gece)

  • Can Başkent ‘Möbius Şeridi’ (Propaganda)

  • Süreyya Aylin Antmen ‘Bırakma Dersleri’ (Ve Yayınevi)

  • Alain Badiou ‘Nicolas Truong Aşka Övgü’ (Tellekt)

  • Augusto Monterroso ‘Kara Koyun ve Diğer Masallar’ (VakıfBank Kültür)

  • Judith Malika Liberman ‘Tas Çorbası’ Resimleyen: Zeynep Özatalay (Redhouse Kidz)

  • Füsun Çetinel ‘Olmayan Şeyler’ (Genç Kitaplar)

  • Mehtap Şafak ‘Şey’ (Feniks)

 

 

Whatsapp
google_160x600