1) SAROS KÖRFEZİ

16 07 2020
96 kez okundu
imbik@devrimgazetesi.com.tr

(Antik MELAS  ya  da  Xeros  Körfezi ,  eski Meariz)

Efendim, son günlerde SAROS KÖRFEZİ yine gündemde ve vatandaş ile devlet yine mahkemelik! Vatandaş bir doğa güzelliğini koruma derdindeyken, devlet de; bu doğa güzelliğini “doğal  gaz dolum tesisleri yapacağım!” iddiasıyla, yok etme çabası içerisinde! Bu konulara girmeden önce istedim ki; her iki taraf da Saros Körfezi’ni bir güzel tanısın ve kararlar bundan sonra alınsın..

İşte bu amaçla; sizlere Saros Körfezi’ni tüm yönleriyle tanıtacak bir yazı dizisi hazırladım.. Umarım, yararlı olur..

Antik MELAS  ya  da  Xeros  Körfezi ,  eski Meariz 

Ünlü deniz araştırmacısı Kaptan Cousteau’nun:“Bu güne kadar gördüğüm en güzel deniz..“ Dediği Saros Körfezi; Marmara Bölgesinde Trakya’nın güneybatı kıyısında bir girinti olan ve Ege Denizi’nin kuzey doğu kesiminde yer alan Saros Körfezi; güneyde Gelibolu Yarımadası, kuzeyde Trakya Kıyıları arasına yaklaşık 60 Km. kadar sokulan üçgen biçimli bir girintidir ve yaklaşık; 40 36' N ve 40 19' N enlemleri ile 26  04'E ve 26  12 E boylamları arasında yer alır. Ülkemizin Patara ve Side’den sonraki en büyük ve geniş kumsalı da Saros’da ve Keşan-Enez sınırları içerisindedir.

Trakya kıyıları genelde kumul olup körfez dönemeci tarafları taşlık ve ormanlıktır. Gelibolu Yarım adasının Saros kıyıları ise genelde sarp yamaçlar, birkaç küçük koy ve bolca kızılçam ile sarı çamın kaynaştığı ormanlarla kaplıdır. Bu ormanlar Milli Parklar Müdürlüğünün kontrolu altındadir. Enez’den körfezin içlerine doğru girildikçe de kumsal alanlar yerini, ormanlık ve taşlık sahillere bırakır. Gökçetepe buna güzel bir örnektir. Devam edecek...

Whatsapp
google_160x600